Informace o nás

KVH 29. pěší pluk „plk. J. J. Švece“ Jindřichův Hradec

 

 

 

        Náš klub byl založen dne 3. února 2001 v Nové Bystřici na ustavující schůzi zakládajících členů a jako nevládní nezisková organizace je zaregistrován Ministerstvem vnitra České republiky. Naší činností se snažíme nepřímo navazovat na tradice pěšího pluku 29 „plk. Josefa Jiřího Švece“ J. Hradec, který působil na Jindřichohradecku v letech 1918 – 1938, kdy shromažďujeme veškeré dostupné informace a rozšiřujeme naše sbírky o součástky výstroje a výzbroje z výše uvedeného období. Do našich sbírek patří zbraně, dobová literatura, rukověti a veškeré drobnosti spojené s životem vojáků.

         Pořádáme prohlídky lehkého opevnění na Jindřichohradecku a seznamuje veřejnost s přípravami pěšího pluku 29 na obranu tohoto regionu v letech 1936 až 1938.

          Postupem času se naše činnost rozrostla i na resortní složky 12. praporu Stráže obrany státu, který v letech 1936 až 1939 bránil oblast Jindřichohradecka, to znamená, že v současné době vlastníme mimo uniforem vojenských také uniformy četnictva a finanční stráže.

        Dále spolupracujeme s různými organizacemi a kluby v celé České republice se kterými připravujeme bojové ukázky, výstavy a přednášky s různorodou vojenskou tématikou.

 

Autor textu: Jiří Toufar, místopředseda KVH 29. pěšího pluku J. J. Švece J. Hradec

 

 

 

 

 

 

Muzeum Československého předválečného opevnění Klášter II

Všechny zájemce zveme na návštěvu muzea Československého předválečného opevnění Klášter II, všechny nadšence jistě potěší expozice, která se nachází u silnice Klášter II - Landštejn na novobystřicku (nebo se stačí držet modré turistické značky z obce Klášter). Návštěvník může vidět 9 železobetonových objektů "ŘOPÍKŮ", z nichž jsou během prohlídek 2 objekty přístupné veřejnosti a vybaveny výstrojí a výzbrojí mobilizované armády z roku 1938. Jistě velmi zajímavý objekt, nacházející se na prohlídkové trase muzea Československého opevnění Klášter II, je řopík poničený výbušninou - jedná se o velmi příhodnou demonstraci pevnosti a kvality těchto železobetonových pevnůstek.

 

Od roku 2010 je navíc na zámku v Jindřichově Hradci k vidění expozice muzea Československého opevnění. Tato expozice je velmi obsáhlá a návštěvník si může v pohodlí příjemného, historického města udělat pěkný a ucelený přehled o životě v pohraničí v roce 1938. Tyto expozice jistě stojí za návštěvu a všem, kdo se chystá na jih Čech doporučujeme, aby alespoň jednu z expozicí muzea Československého opevnění Klášter II navštívil alespoň jednu expozici. Určitě se nejedná o ztrátu času!

Vyhledávání

Kontakt

Klub vojenské historie 29. pěší pluk "plk. J. J. Švece" Jindřichův Hradec